Galerie Sýpka

Prezentace Galerie Sýpka

Bývalá barokní sýpka se nachází v historickém centru Valašského Meziříčí, v areálu zámku Žerotínů.

Spolu se západním křídlem renesančního zámku a bývalou vězeňskou kaplí postavenou v novorománském slohu v polovině 19. století vymezuje prostor tzv. zadního zámeckého nádvoří. V roce 2006 byl úspěšně završen proces revitalizace původně hospodářské budovy, která trvala více než deset let.

Většina prostoru v budově je ve třech patrech budovy, tj. asi 65% z celkové plochy, vyhrazena pro výstavní účely Městské galerie Sýpka.

První koncept výstavy byl inspirován ideologickým obsahem projektu Brána do Beskyd a byl zaměřen na myšlenku autentické a atraktivní prezentace krajiny, kulturního a uměleckého bohatství regionu. Město přizvalo ke spolupráci na scénáři výstavy a její realizaci Muzeum Valašska ve Vsetíně. 9. ledna 2007 byla slavnostně zahájena Výstava valašských mistrů ze sbírky Adolfa Suchomela a odstartovala tím aktivity Galerie Sýpka.

Pro další koncepční programovou přípravu výstav a její profesionální úroveň bylo dočasně vytvořen spolek, který nahrazuje kurátora města Valašské Meziříčí – komise výtvarného umění. Díky činnosti komise začal koncept Sýpky směrem, který se pokoušel vystavovat i vysoce kvalitní umělce, mladé talentované umělce a představovat ateliéry různých univerzit. Prostor Galerie Sýpka byl rozdělen do tří výstavních oddělení. Podkrovní galerie patří dlouhodobější prezentaci historických uměleckých osobností regionu (mění se každé 2 roky).